امروز

یکشنبه, ۶ مهر , ۱۳۹۹

  ساعت

۰۹:۵۰ قبل از ظهر

پروفسور سید حسن امین دبیرکل حزب ایران در یادداشتی جنگ بیولوژیک از سوی کشورهای ابرقدرت را به وسیله ویروس کرونا یک احتمال قوی دانسته و خواستار بررسی این موضوع توسط حقوقدانان و مراکز قضایی شده است.

احتمال این که شیوع کرونا نتیجه استفاده برنامه ریزی شده از سلاح بیولوژیک باشد را نمی توان از نظر دور داشت. اگر چنین حرکت عامدانه ای صورت گرفته باشد، عاملان آن مرتکب جنابت ضد بشریت شده اند و باید محاکمه و مجازات شوند.

۱.من چند سالی در چین استاد مهمان بودم. چینی ها همیشه همین مواد و گوشت ها را مصرف می‌کرده اند و در طی قرون و سنوات گذشته به کرونا گرفتار نمی شدند. چرا یکباره حالا که وضع اقتصادی و اجتماعی و بهداشتی شان نسبت به سابق بهتر شده است، باید گرفتار کرونا شوند؟ از جهت جرم شناسی و شم قضایی باید دید از شیوع کرونا چه کسانی منتفع و چه کسانی متضرر می شوند و انگیزه های احتمالی ارتکاب عمل مجرمانه چیست؟

۲. رهبران ایالات متحده صریحا در مقطعی تهدید کردند که مراکز فرهنگی ایران را هدف قرار می دهند. ما گمان کردیم مقصود خانه های فرهنگ ایران در کشور های مختلف در برون مرز است. ای بسا که از نگاه آنان، شهر قم مهم ترین مرکز فرهنگی جمهوری اسلامی باشد.

۳.کارشناسان متعددی در داخل و خارج احتمال جنگ بیولوژیک را تایید کرده اند. از این میان مقاله ای که امروز هفدهم اسفند در روزنامه مستقل به قلم یک داروساز مجرب منتشر شده است، این احتمال را قویا تایید می کند.
با حفظ این مقدمات، حتی در مرحله احتمال وقوع چنین جنایت سهمگینی بر ضد بشریت، وظیفه تمام حقوقدانان و نهادهای حقوقی و حقوق بشری است که این موضوع را بررسی و با جمع اوری ادله در صورت کافی بودن دلایل برای اثبات جرم، آمران و مباشران جنایت را شناسایی کنند و تحت تعقیب قرار دهند.

۴. در پایان از نظر حقوقی باید تاکید کرد که اعلام این احتمال از ناحیه امثال ما حقوقدانان و فلاسفه و فعالان حقوق بشری از مرحله اقتضا به اصطلاح قدما در نمی گذرد که به درایت و فهم شخصی، مقتضی و انگیزه ارتکاب جرم را موجود و مانع را مفقود تشخیص داده ایم و قرائن و امارات خارجی را موید این احتمال و لو ضعیف می یابیم و لذا به عنوان شهروند جهانی و مستقل از مواضع دولت ها موظفیم همین احتمال را نیز در مقام امکان وقوع جرم اعلام کنیم.
۵. در عین حال، با لحاظ تئوری جهان های موازی، وقوع عینی چنین جنایت موحشی در عالم خارج و دنیای واقعی یعنی به اصطلاح حقوقدانان خروج موضوع از مرحله اقتضا به مرحله فعلیت، مستلزم کشف و ارائه ادله اثباتی آفاقی و عینی به تشخیص و احراز کارشناسان متخصص است که ما حقوقدانان در صدور حکم قطعی، خود را ملزم به تبعیت از نظر آنان می دانیم.
۶. این بیانیه تنها به بعد احتمال تولید و شایع کردن عامدانه این ویروس و اشباه و نظایر آن می پردازد و انتقادات وارده بر بی توجهی ها و بی مسوولیتی های مقامات کشور را کاملا مجزی و مستقل از ضرورت بررسی حقوقی منشا و مبدا این بلای جهانگیر در جهت کشف وقوع یا عدم وقوع یک جنایت هولناک ضد بشریت می داند.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد