امروز

یکشنبه, ۶ مهر , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۰:۳۳ قبل از ظهر

مجلس یادبود دکتر ایرج صراف: عضو دیرپای حزب ایران
دوست فرهیخته ، ایران دوست و گیلان پژوه ما ، دکتر ایرج صراف (عضو کمیته مرکزی حزب ایران ) دو روز گذشته از دنیا رفت و در بهشت زهرا آرمید.
دکتر صراف ، متولد ۱۳۱۲ رشت، پزشک جراح ،تحصیلکرده آلمان ، اهل قلم و کنشگر سیاسی و اجتماعی بود. مدتی هم انجمن ادبی هنری گیلانیان را مدیریت کرد و خود از اعضای انجمن ادبی ایران بود که آن زمان در دفتر دایره‌المعارف ایران شناسی تشکیل می شد. آخرین بار به این انجمن در فرهنگسرای نظامی گنجوی آمد و کتاب تازه چاپش را برای من آورد.

از چپ:
دکتر ایرج صراف (۱۳۱۲-۱۳۹۸) عضو ارشد شورای عالی حزب ایران، پروفسور سید حسن امین و کیومرث منشی‌زاده (۱۳۱۷-۱۳۹۶) شاعر و ریاضی‌دان


صراف سه چهار کتاب نوشت. دو تای آن به شخصیت های گیلان مرتبط می شد. یکی ، میرزا کوچک خان و دیگری آرسن میناسیان یک مسیحی ساکن رشت. از او جندین مقاله هم در مطبوعات به چاپ رسیده بود از جمله مقاله ای با عنوان کند و کاوی در ریشه یابی شآن نزول ترانه مرا ببوس حسن گلنراقی که در مجله حافظ در دی ماه هشتاد وهشت جاپ شد و مقاله ای دیگر در همان مجله در تیر ماه سال هشتاد و نه.
از جهت سیاسی و فعالیت های حزبی، دکتر صراف معتقد به مبارزه در درون کشور و از طریق توسعه ظرفیت ها و راهکارهای موجود یعنی مطالبه گری حقوق ملی بود و از این نظر به اخذ مجوز برای حزب ایران و شرکت در انتخابات توصیه می کرد. صراف در همین راستا به خط خود طرح و پیشنهادی داد که من به عنوان دبی کل حزب ایران در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کنم. من ‌در ۱۳۸۸ در انتخابات ثبت نام نکردم اما دستخط پیشنهادی او را در بخش پایانی کتاب ایران نامه عینا چاپ عکسی کردم و طوماری را هم که خود او در کنار دیگر اعضای حزب ایران امضاء کرده بود ، چاپ کردم. به هر حال او مانند مهندس بیانی و سرلشکر فربد پشتیبان رسمیت دادن به حزب ایران و شرکت در انتخابات بود و به تحریم انتخابات عقیده نداشت.
کوچ این طبیب لبیب و عاشق ایران را از این خاکدان دو در به چهان دیگر به تمام بازماندگان، خویشاوندان ، دوستان و هم اندیشان تسلیت می‌گویم. برای شادی روح او روز شنبه ۳۰ آذر ساعت پنج تا هفت بعد از ظهر محلس یادبودی در دفتر دایره المعارف ایران شناسی واقع در تقاطع انقلاب و فلسطین ساختمان مهر ، روبروی دانشکده هنر و معماری، شماره ۳۱۲ طبقه سوم برگزار می‌شود. مقدم همه عزیزان بویژه اعضای حزب ایران و هم اندیشان ملی را گرامی می داریم.

دست‌خط مرحوم دکتر ایرج صراف
طومار دعوت از پروفسور امین به منظور شرکت در انتخابات ریاست جمهوری

طومار تقاضا از پروفسور امین جهت کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری که مرحوم دکتر ایرج صراف، عضو دیرپای حزب ایران، طرح اولیه آن را آماده کرده و توسط بسیاری از فرهیختگان امضا شد.
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد