امروز

سه شنبه, ۱۱ آذر , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۵:۲۳ بعد از ظهر

زنان و مردان کرد سوریه که تا دیروز، شرافت‌مندانه در مقابل تجاوز و تعدی داعش ایستادگی و مقاومت کردند، امروز یک‌بار دیگر با تفکری مواجه شده‌اند که در صدد سوء استفاده از اعتقادات دینی و همچنین در توهم اعاده خلافت عثمانی است. دیروز، صدام به نام سوره انفال، دست به نسل‌کشی آنان زد و امروز ترکیه با خواندن سوره فتح بر منابر، به کشتار کودکان و آوارگی هزاران غیر نظامی می‌پردازد، حال آن که کردها با مسلمانان ترکیه دارای مذهبی یک‌سان (اهل سنت) هستند. متأسفانه باز شاهدیم که دین و مذهب در خاورمیانه، ابزاری برای رسیدن به اهداف نامیمون و غایات شوم سیاست‌مداران، مبدل شده است و در چنین شرایطی که قدرت‌های جهانی به علت مصالح و منافع خویش، از حمایت و پشتیبانی کردها، دریغ می‌کنند، امروز یگانه مأمن و پناهگاه آنان، کوه و کوهستان است.

ترامپ با رها کردن کردها و مقایسه آنها با داعشی ها نشان داد که حقوق بشر برای او هیچ ارزشی ندارد و تنها منافع مادی و مالی آمریکا برای او مطرح است.
ترکیه در شرایطی به کردهای سوریه حمله می کند و دست به لشکر کشی می‌زند که برابر حقوق بین الملل عمومی توسل به زور و استفاده از نیروی نظامی به هر دلیل و با هر هدفی جز در حد دفاع مشروع، ممنوع است. حزب ایران این اقدام خطرناک دولت ترکیه را محکوم می‌کند و امیدوار است این حمله نظامی تکرار نسل کشی ارمنیان به دست نیروهای عتمانی نباشد که خود لکه ننگی در تاریخ ترکیه است.

کردها شاید اصیل ترین ایرانی تباران ایران تاریخ هستند که تاریخ آنان به مادها می رسد. تا جنگ چالدران اکثر مناطق کرد نشین بخشی از ایران بزرگ بود. امروزم ایران فرهنگی و فرهنگ ایرانی از کردها جدائی ناپذیر است. بنابراین روشنفکران و اندیشمندان جهان باید همه براساس حقوق بین الملل و حقوق بشر اقدام ترکیه را محکوم کنند. اما ایرانیان به دلایل تاریخی و فرهنگی باید بیش از ملل دیگر در این حرکت پیشگام و فعال باشند.

پرفسور سید حسن امین

دبیرکل حزب ایران

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد