امروز

یکشنبه, ۶ مهر , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۰:۲۸ قبل از ظهر

سخنرانی پروفسور سید حسن امین دبیرکل حزب ایران در مراسم یادبود احمد خلیل الله مقدم عضو فقید حزب ایران

روز آدینه پنج مهر ۱۳۹۸، تالار آمیتیس

آدمی زاده طرفه معجونی ست
از فرشته سرشته، وز حیوان
گر رود سوی این، شود کم از این
ور رود سوی آن، شود به از آن

انسان، موجودی‌ست که همه افراد آن، در چند چیز با هم مساوی‌اند. مهم‌ترین این همسانی‌ها در این است که هر فرد انسانی، یک روز متولد می‌شود و یک روز از دنیا می‌رود. در نقطه آغاز و پایان یا مبدا و انتها، همه یک‌سانیم. فقط در فاصله این آمدن و رفتن یعنی دوران کوتاه زندگی است که می‌توانیم با هم متفاوت باشیم و با گزینش‌ها و تلاش‌ها، در زندگی خود و دیگران تاثیرگذار شویم.

احمد خلیل الله مقدم عضو هیئت اجرائی حزب ایران، چهارمین نفر ایستاده از سمت چپ در دفتر ماهنامه حافظ

احمد خلیل الله مقدم، عضو پیش‌کسوت حزب ایران، به سال ۱۳۰۷ در تهران متولد شد و در ۱۳۲۳ به حزب ایران پیوست و با نوشتن مطلب در روزنامه، “جبهه آزادی” (ارگان مرکزی حزب ایران) به جرگه اهل قلم درآمد و بعد در روزنامه جوانان سوسیالیست وابسته به حزب ایران به نویسندگی پرداخت. نام‌برده با دیگر اعضای حزب ایران در سال ۱۳۲۸ به جبهه ملی پیوست و پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ به سمت مسوول سازمان کارمندان بانک جبهه ملی به مبارزات خود ادامه داد و در سال‌های ۱۳۳۹-۱۳۴۱ همراه با افزایش تحرکات جبهه ملی، فعال‌تر شد و در نتیجه در سال ۱۳۴۷ به دستور ساواک به روستایی دورافتاده در لارستان فارس تبعید گردید و چون به تهران بازگشت، بر فعالیت خود افزود و سرانجام در ۱۳۵۶ به عضویت هیئت اجرایی حزب ایران برگزیده شد و در اوج انقلاب مقالاتی در مجله‌های امید ایران و روزنامه راه مصدق منتشر کرد. احمد خلیل الله مقدم در انقلاب طرفدار ادامه مبارزه و نزدیک به دکتر شاپور بختیار بود. پس از خروج از کشور نیز در پاریس با همکاری شاپور بختیار و عبدالرحمان برومند مسوول امور مالی حزب ایران در پاریس شد؛ ولی بر اثر اختلافاتی به ایران بازگشت تا با فرهنگ‌سازی از طریق کارهای فرهنگی به آرمان‌های ملی خود خدمت کند. وی پس از چندی منتقد جدی جبهه ملی به مدیریت ادیب برومند شد و در نامه‌یی سرگشاده از او و همراهانش سخت انتقاد کرد.

و گفت که او و همدستانش قدرت تحلیل سیاسی ندارند. نسخه‌یی از این نامه نزد مهندس اشکان رضوی باقی است.
خلیل الله مقدم در این فاصله به تالیف و تصنیف و نوشتن مقالات پرداخت و از جمله در ماهنامه حافظ شماره ۴۹ (فروردین ۱۳۸۷) مقاله‌یی بلند با عنوان ” پاسخ به ضد مصدقی‌ها” از او منتشر شد. او همچنین عضو ثابت در نشست‌های هفتگی و ماهانه حزب ایران در دفتر مجله بود و عکسی از او در شماره ۷۲ (مرداد ۸۹) مجله حافظ چاپ شده است. نامبرده یکی از امضا کنندگان طوماری بود که در ۱۳۸۸، پروفسور امین را از طرف حزب ایران به نامزدی انتخابات ریاست جمهوری معرفی کرد.

تالیفات نامبرده که به ۱ورت کتاب منتشر شده است عبارت اند از: تمدن سیاه، فساد مدرن (در نقد مدرنیته تصنعی و وارداتی)، برای آگاهی نسل جوان، تاریخ مستند ایران و جهان و… که آن‌ها را برای من پشتنویس و هدیه کرد.

من به پاس آن همه خوبی‌ها و محبت‌های خلیل الله مقدم، در طول چهل سال دوستی و آشنایی این شعر را در سوگ او ساختم:
کسی که رادی و دانایی‌اش مسلم بود
خلیل خوب خدا، احمد مقدم بود
به نفع ایران، کوشید و رنج برد و نوشت
به عشق خلق خدا شاد بود و خرم بود
چو سیصد و نود و هشت از هزار گذشت
ز مرگ او دل احباب، غرق ماتم بود
کشد خدا قلم عفو بر جرائم او
چنین حساب و کتابش همه منظم بود

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد