امروز

یکشنبه, ۶ مهر , ۱۳۹۹

  ساعت

۰۹:۵۳ قبل از ظهر

پس ازحمله نظامی انگلیس و شوروی به ایران و سقوط رضا شاه در شهریور ۱۳۲۰ حزب ایران به همت روشنفکران و تحصیلکردگان راه اندازی و به طور رسمی در سال ۱۳۲۳ تاسیس شد.
مرامنامه حزب، حفظ استقلال کشور، حفظ تمامیت ارضی ایران و پشتیبانی از اصول دموکراسی و استقرار عدالت اجتماعی و تهذیب اخلاق و تعمیم فرهنگ انسانی و تامین بهداشت عمومی بود.
نخستین دبیرکل حزب ایران احمد زیرک زاده بود. سپس چندین حقوقدان برجسته مانند دکتر کریم سنجابی با داشتن حزب میهن به حزب ایران پیوستند و این امر موجب تقویت و ترویج حزب ایران در استان های مختلف شد.
حزب ایران پس از عضویت رجال مهم دیگری مانند الهیار صالح که دبیرکل حزب شد به جبهه ملی پیوست و در طول نهضت ملی شدن نفت، نزدیک ترین حزب همکار دکتر محمد مصدق برای خلع ید انگلیس از صنعت نفت بود. الهیار صالح دبیرکل حزب ایران در کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ سفیر کبیر ایران در آمریکا بود و به محض وقوع کودتا از سمت خود استعفا داد. سرلشکر فضل الله زاهدی نخست وزیر کودتا، از الهیار صالح خواهش کرد که بر سرکار بماند اما او گفت که حزب ایران طرفدار ملی شدن نفت و مخالف کودتای انگلیس و آمریکاست و ما راضی به همکاری با دولت کودتا نیستیم..
هنگامی که محمدرضا شاه در انقلاب ۱۳۵۷ جمشید آموزگار را از نخست وزیری عزل و شریف امامی را به نخست وزیری منصوب کرد، جبهه ملی تلاش های خود را برای ایجاد دولت ملی به طور جدی پی گرفت که با نامه اعتراض سه امضائی کریم سنجابی (رئیس جبهه ملی)، شاپور بختیار (دبیرکل حزب ایران) و داریوش فروهر ( دبیرکل حزب ملت ایران ) به محمدرضا شاه، شروع شده بود. شاه در صحبت با ملیون می پرسد که نامزد شما برای نخست وزیری کیست؟ بختیار از طریق جمشید آموزگار می گوید که الهیار صالح دبیرکل حزب ایران این پیشنهاد را نمی پذیرد. شاه اول تشکیل کابینه را به دکتر غلامحسین صدیقی و بعد به ترتیب به دکتر کریم سنجابی و دکتر شاپور بختیار پیشنهاد می دهد.
در نهایت شاپور بختیار دبیرکل حزب ایران، نخست وزیری را می پذیرد اما جبهه ملی و حزب ایران او را از جبهه و حزب اخراج می کنند و او با بر سرکار آمدن دولت موقت مهندس بازرگان از ایران به پاریس رفته و بعد از او ابوالفضل قاسمی و سپس مهندس علیقلی بیانی به دبیرکلی می رسند. دراین فاصله مهندس نظام الدین موحد، قائم مقام دبیرکل حزب ایران و پرفسور سید حسن امین و سرلشگر ناصر فربد هر دو سخنگوی حزب ایران می شوند. پس از فوت مهندس موحد در اسفنده ۱۳۸۵، پرفسور امین به جانشینی او قائم مقام مهندس بیانی می شود و بعد از برگزاری پلنوم، در شانزدهم ۱۳۸۶ پرفسور امین در انتخابات با اکثریت آراء با مهندس بیانی رای مساوی می آورد و پس از فوت مهندس بیانی در سال ۱۳۸۸ به طور قانونی دبیرکل حزب ایران می شود.
وی در زمان دبیرکلی، مرامنامه حزب را با تغییرات جزیی اصلاح و از وزارت کشور تقاضای مجوز برای حزب نمود تا در آینده به طور رسمی و علنی فعالیت نماید. همچنین به همراه سرلشکر ناصر فربد سخنگوی حزب، اقدامات خصمانه ترامپ علیه ایران را محکوم کرد. و در آستانه سالگرد کودتای ننگین ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ یک بار دیگر این کودتای انگلیسی امریکایی را محکوم نمود.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد