امروز

یکشنبه, ۶ مهر , ۱۳۹۹

  ساعت

۰۹:۲۶ قبل از ظهر

|پرفسور حسن امین، حقوقدان ، فیلسوف و دبیر کل حزب ایران ،رییس هیت مدیره انجمن هم اندیشان ایران فرهنگی ،استاد دانشگاه کلدونیان گلاسکو ،استاد راهنمای دکترای حسن روحانی(رییس جمهورایران)،مولف و مترجم بیش از هفتاد جلد کتاب و چهره فرهنگی و فعال سیاسی شناخته شده ایرانی در سطح دنیا؛ در خانواده ای فرهنگی و مذهبی در شهر سبزوار به دنیا آمده است .

او که فرزند آیت الله سید علی نقی امین و نوه علامه امین الشریعه از فعالان عصر مشروطه است در سال ۱۳۴۳ همزمان با تحصیل در رشته حقوق در دانشگاه تهران به مطالعه در رشته های ادبیات و فلسفه اقدام کرد و پس از اتمام مقطع کارشناسی ارشد در رشته حقوق در سال۱۳۵۳جهت ادامه تحصیل در مقطع دکترا راهی کشور انگلستان شد .

وی در همین رابطه در سال ۱۹۹۲ پس از اینکه ۱۴سال به عنوان دانشیار دردانشگاه کلدونیان گلاسگو به تدریس مشغول بود ؛به عنوان پرفسور مشغول به فعالیت در این دانشگاه شد؛امین که در طی دوران فعالیت خود بیش از دویست مقاله علمی در نشریات معتبر دنیا به نگارش در آورده است .چند سالی است که با ذوق ودغدغه پیشرفت میهن به وطن مراجعت کرده وبه همراه خانواده در شهر تهران سکونت دارد.

گفتگوی “خبرنگار نسل خورشید ” با پرفسور امین اما در این مصاحبه حول محور ادبیات ، مسایل فرهنگی  و کتابخوانی (طرح همیار کتاب- همراه قلم ) بود ؛ چنانچه وی در گفتگو با خبرنگار ما پیام جهانشمول وا نسانی ادبیات فارسی را نیازدنیای امروز دانست وافزود :بشر در قرن بیست ویکم علیرغم پیشرفت های گسترده متاسفانه همچنان درگیر جنگ وخشونت است و این در حالی است که پیام انسانی و بزرگ ادبیات فارسی می تواند مورد استفاده بشر در عصر حاضر جهت تحقق و تثبیت صلح و دوستی در دنیا واقع شود.

پرفسور امین در همین رابطه با اشاره به گزیده ای از اشعار وحکایت های فارسی همچون (بنی آدم اعضای یک پیکرند     که در آفرینش زیک گوهرند )سعدی و(آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است

با دوستان مروت با دشمنان مدارای ) حافظ که گویای نوع دوستی ،صلح وآرمان های بشر دوستانه است افزود: ادبیات فارسی سرشار ازنوع دوستی ، تساهل ، مدارا و ارزش های انسانی است که بشر قرن بیست ویکم می تواند با مطالعه وبهره گیری از این گنجینه عظیم فرهنگی ؛ راه صلح وپرهیز از خشونت را در دنیا هموار سازد.

تاثیرگذاری فرهنگ ایرانیان برهنر و فلسفه و ادبیات دنیا 

این فیلسوف و مترجم آثار نیچه که در بیش از ۵۰کشور دنیا سخنرانی داشته است ؛شناخت و آگاهی از فرهنگ و ادبیات ایران را در میان عامه مردم دنیا اندک و ناچیز برشمرد وافزود :هرچند شناخت از تاریخ ،فرهنگ وادبیات ایران در میان عامه مردم دنیا اندک است اما خواص ودانشگاهیان آگاهی به نسبت مناسبی به فرهنگ ایرانی دارند و به همان نسبت احترام ویژه ای برای آن قائل هستند .

این حقوقدان ، فیلسوف و ادیب ایرانی در ادامه از تاثیرگذاری فرهنگی ایرانیان برهنر ،فلسفه وادبیات دنیا سخن گفت و افزود :علاوه بر هنر وادبیات ردپای ایرانیان در فلسفه نیز به طور ویژه ای مشهود است چنانچه مثل افلاطون برگرفته از امشاسپندان آیین زرتشت است ودر فلسفه وحدت وجود فلوطین و نو افلاطنیان نیز این ردپا مشاهده می شود.

پرفسور امین  در بخش دیگری از مصاحبه با نسل خورشید در باره کتاب شاهنامه امین که به قلم او در هفت مجلد به چاپ رسیده است افزود: این کتاب بر وزن شاهنامه به وقایعی همچون حماسه آرش کمانگیر که در شاهنامه به آنها اشاره نشده و یا وقایع امروزی که جدید و معاصر ما هستند اشاره می کند واین مسایل را در قالب شعر و نثر روایت می کند .

وی در همین رابطه آرش را قهرمان صلح یاد کرد وافزود :آرش کمانگیر علاوه بر اینکه سمبل ونمادگسترش مرزهای ایران است نماد صلح ودوستی است چراکه او به جنگ طولانی بین ایران وتوران و فدا کردن جان خود پایان داد.

تبدیل شدن مطالعه کتابخوانی به یک فرهنگ عمومی در سطح کشور

این فعال فرهنگی افزون برآنچه گفته شد ؛در ارتباط با ترویج فرهنگ کتابخوانی در مطالعه ؛ضمن استقبال از طرح ابتکاری انتشارات آبتین رسانه هنر و هفته نامه سراسری نسل خورشید با عنوان طرح همیار کتاب- همراه قلم که ارتقا ۵ دقیقه ای سرانه مطالعه را در کشوررا هدف قرار داده است ؛افزود :مطالعه وکتابخوانی باید به یک فرهنگ عمومی در سطح جامعه تبدیل شود.

وی در همین رابطه با بیان اینکه در کشوری چون انگلستان کتابخوانی والدین جهت کودکان پیش از خواب یک برنامه منظم ودائمی است؛افزود : اکثر قریب به اتفاق والدین در انگلستان دریک برنامه ثابت ؛ هرشب جهت فرزندانشان کتاب می خوانند که این مساله در گرایش کودکان به فرهنگ مطالعه وکتابخوانی نقش موثری دارد.

وی همچنین برپایی جشنواره های کتاب با حضور مولفان ونویسندگان را یکی دیگر از راهکارهای موثر در گرایش شهروندان به فرهنگ مطالعه دانست وافزود:جلسه های نقد وتحلیل کتاب وانتقال مستقیم وبدون واسطه تجربه های یک نویسنده به مخاطبان ؛نقش مهمی در جلب شهروندان به فرهنگ کتابخوانی وهمچنین شکوفا شدن ذوق نویسندگی در میان آنها دارد.

این فعال فرهنگی – اجتماعی علاوه بر آنچه گفته شد از کتاب به عنوان یک هدیه ی ارزشمند یاد کرد وافزود:کتاب هدیه دادن ؛ باید به عنوان یک فرهنگ در میان مردم نهادینه شود .

پرفسور امین در پایان با دعوت از شهروندان به دست کم ۵ دقیقه مطالعه بیشتر در طول شبانه روز خواستار پیوستن شهروندان به طرح همیار کتاب – همراه قلم جهت میل بیشتر جامعه ایرانی به دانایی و فرهیختگی شد و خاطر نشان کرد :مطالعه رمز پیشرفت و سربلندی هر ملتی است و شایسته ملت ماست که از راه مطالعه و فرهنگ بهترین ها را برای سرنوشت کشور ما رقم بزنند.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد