امروز

یکشنبه, ۶ مهر , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۰:۰۸ قبل از ظهر


حزب ایران ( دیرپای ترین تشکل سیاسی دموکرات و اعتدال گرای کشور ) با صدور بیانیه ای به امضای پروفسور سید حسن امین و سرلشکر ناصر فربد ، موضع غیر قانونی و غیر مسئولانه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را در تروریست خواندن بخش لاینفک از نیروی دفاعی و نظامی کشورمان یعنی سپاه پاسداران ( به رغم انتقادات خود ما در داخل کشور نسبت به بخش های مختلف جمهوری اسلامی از جمله سپاه پاسداران) با صلابت و به صراحت محکوم کرد. اکنون نیز با همان صلابت و صراحت اظهارات و ادعاهای عربستان سعودی و متحدانش را نسبت به خلیج فارس و جزایر سه گانه ایرانی ابو موسی و تنب بزرک و کوچک قویاّ محکوم می کند.
بر من به عنوان کسی که این موضوع را قبل از انقلاب در پایان نامه دکتری خودم در سال ۱۹۷۸ موجود در کتابخانه دانشگاه گلاسگو پژوهیده است، به حکم وظیفه ملی واجب است که برای ثبت در تاریخ بنویسم که
به روایت غیر قابل انکار سفیر ایران در آن زمان، شیخ فجیره از دولت ایران در یوم الوقوع التماس می کرد که مبلغ چهل هزار پوند انگلیسی به او بدهند تا با رسمیت تمام حاکمیت مطلق ایران را بر این سه جزیره اعلام کند. دولت ایران با تاکید بر حقانیت و حاکمیت خود، ایران را از چنین بیانیه ای و پرداخت چنین رشوه ای با اقتدار تمام و سبق حاکمیت پیشا استعماری و تصرف پسا استعماری بی نیاز دانست و به جای شیخ فجیره، با شیخ شارجه به توافق رسید. امروز این ایراد بر نظام شاهنشاهی همچنان وارد است ک چه گونه انتزاع بحرین را با در گیر کردن داوطلبانه سازمان ملل و تصویب آن در مجلسین ایران چهار میخه کرد اما در تعلق جزایر سه گانه ایرانی به ایران سندی منجز از سازمان ملل یا حتی خود شیخ نشین ها و دولت متبوع استعماری آنها یعنی بریتانیا نگرفت. به باور من یک دلیل این امر، اطمینان ایران به حقانیت و حاکمیت خودش توام با غرور بیجای محمدرضا شاه بود . چنان که من هم برای اثبات مالکیت در املاک موروثی و اجدادی ام احتیاج به گرفتن استشهادی از همسایگان ندارم. من در کتاب بحرین پاره ای از ایران، شاه را از این بابت ملامت کرده ام و حالا اضافه می کنم که کاش رژیم سابق به جای لشکرکشی به ظفار برای تثبیت حاکمیت ایران بر بحرین همان کاری را می کرد که ترکیه در شمال قبرس کرد و تا امروز هم یک تنه بر موضع خود ایستاده است.

دومین نکته ای که امروز در پاسخ عربستان و متحدانش خاطرنشان می کنم این است که همین پرزیدنت ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه ای، بی پرده و در نهایت استخفاف، گفت: اگر ما از عربستان حمایت نکنیم، آنها یک هفته هم دوام نمی آورند. چنین بود که این رئیس جمهور غیر متعارف با قلدری تمام تسلیحات گران قیمت آمریکایی را به عربستان فروخت.
انواع تسلیحات در آمریکا در بخش خصوصی به منظور سودآوری و بدون رعایت اهداف انسانی و اخلاقی تولید می شود و دولت آمریکا از فروش این تسلیحات مرگ آفرین به عنوان صادرات ملی اش حمایت می کند. البته از نگاه نظام اقتصادی سرمایه داری، همه این تسلیحات تولید شده باید به فروش برسد و صد البته بعد به مصرف برسد! بنا بر این نقش پرزیدنت ترامپ تشدید بحران ایران هراسی بلکه جنگ افروزی برای افزایش فروش هرچه بیشتر تولیدات کارخانه ‌‌های اسلحه سازی آمریکا است.

ما در حزب ایران با استناد به منشور سازمان ملل متحد و تکیه بر فرهنگ اصیل ایرانی، هرگونه توسل به زور و جنگ افروزی را نا مشروع و مخالف اصول حقوق بین الملل می دانیم و بر اساس منشور و مرامنامه اصلاح شده حزب، تعهد خود را به پایبندی به حقوق بین الملل و حقوق بشر اعلام می کنیم.

ملت ایران خواهان جنگ نیست و همه ما در هر کجا و به هر نحوی در درون و بیرون از حاکمیت به رغم شکوه ها و نا رضایتی ها از حاکمان کنونی کشور باید تمام نیروی خود را در همه سطوح به کار گیریم تا با روشنگری و اعلام موضع قاطع، افکار عمومی را در ایران و جهان بر ضد خشونت طلبی و جنگ افروزی پرزیدنت ترامپ و متحدانش و نیز احیاناّ گروه های تند روی درون حاکمیت ایران، به سود صلح و زندگی مسالمت آمیز ایران و همسایگانش، سوق دهیم.
ایران و ایرانی همیشه از تمامیت ارضی و مرزهای زمینی و دریایی خود چنان که در جنگ تحمیلی صدام شاهد بودیم، جانانه دفاع کرده و می کند اما از حمله نادر به هند به بعد تا امروز هیچ گاه آغازگر جنگ نبوده است. آری عقلانیت و اخلاق و منافع حیاتی ایران و سعادت نسل های جوان امروز و فردای ایران ما را وا می دارد که به بانگ بلند بگوییم : جنگ به سود هیچ کس جز سهام داران کارخانه های اسلحه سازی نیست.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد