امروز

یکشنبه, ۶ مهر , ۱۳۹۹

  ساعت

۰۹:۳۲ قبل از ظهر

بیانیه پروفسور سید حسن امین دبیر کل حزب ایران راجع به اصلاح قانون اساسی

***
ما سالهاست با استدلال عقلی و حقوقی از ضرورت اصلاح قانون اساسی سخن گفته ایم. سخن ما این بوده و هست که قانون اساسی یک متن تدوین شده و تصویب شده به دست انسانهای عاقل و بالغ در یک مقطع زمانی خاص است و نه یک متن مقدس الهی! به همین دلیل، قانون اساسی هم مثل هر متن قانونی مصوب بشری دیگر می تواند به دست گروهی دیگر از افراد عاقل بالغ با رعایت قواعد حاکم، بازنگری و اصلاح شود.

زمانی که ما مشغول مذاکره برای اصلاح مرامنامه و اساسنامه حزب ایران بودیم، من واکثریت اعضای هیات موسس، قانون اساسی را به رغم انتقاداتی که بر آن داریم، به عنوان سند بالا دستی الزام آور در فرایند اخذ مجوز حزب پذیرفتیم ولی یکی از اعضای هیات موسس با اعلام مخالفت با بعضی اصول قانون اساسی امضای خود را پس گرفت و ما به رغم ارسال مرامنامه و اساسنامه امضا شده به مقامات ذی ربط به او حق دادیم که امضایش را پس بگیرد و دیگری را که سردبیر یکی از مطبوعات است، جایگزین او کردیم.
اکنون همین برخورد اصولی اکثریت اعضای هیات موسس حزب ایران به وسیله تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حال تعقیب است. عزت الله یوسفیان عضو فراکسیون مستقلین ولایی مجلس خبر داد که یکصد تن از نمایندگان مجلس تقاضای بازنگری قانون اساسی را امضا کرده اند. ما نیز به نوبه خود این حرکت قانونمند را تایید می کنیم و آن را گامی مثبت در مسیر اصلاحات گام به گام کشورداری و حکم رانی در جمهوری اسلامی شناسایی می کنیم. ما با تخریب و اتلاف سرمایه های مادی و انسانی موجود در کشور مخالفیم و از هر حرکت ولو کوچک در جهت احیای حاکمیت ملی و حکومت قانون، پشتیبانی می کنیم.
به باور من به عنوان یک حقوقدان بسیاری از مطالبات شهروندان شاکی و عاصی را اگر حسن نیت و قصد آشتی با ملت در دستور کارحاکمیت باشد، با تفسیر موسع و اصلاح موردی همین قانون اساسی موجود هم به آسانی می توان ادا کرد. مثلا با تفسیر موسع ازاصل بیستم قانون اساسی یک باره برابری حقوق زن و مرد را می توان استخراج کرد و به آن رسمیت داد. همچنین با استناد به اصول بیست و ششم و بیست و هفتم قانون اساسی می توان محدودیت کنونی را از احزاب سیاسی اپوزیسیون از جمله جبهه ملی و حزب ایران برداشت. اما در گام بعدی با بازنگری در قانون اساسی می توان به حقیقت آنچه را که نظام سیاسی مطلوب جامعه امروزین و نه رسوبات ذهنی مبارزان نسل های گذشته است، با واقع نگری بلکه آینده نگری در اصول جدید اصلاحی گنجاند. این کم خطرترین راه برون رفت از بحران عدم مشروعیت قانون اساسی از نگاه نسل هایی است که در انتخاب جمهوری اسلامی در ۱۳۵۸ شرکت نداشته اند.
شاید یادگیری از تجربه ملل دیگر برای ما مفید باشد. چند سال پیش که در اسکاتلند همه پرسی شد تا تصمیم بگیرند آیا مردم این ایالت می خواهند ملتی مستقل شوند یا مطابق خواسته نسل های پیشین جزئی از بریتانیا بمانند، سن رای دادن در رفراندوم را استثناء به شانزده سال پایین آوردند و استدلال کردند که کسانی که در سرنوشت خود باید تصمیم بگیرند نسلی است که در گذشته فرصت انتخاب نداشته است. در ایران امروز هم جوانان و دانشجویان ما به حق به نسل ما معترض اند که نسل شما انقلاب کرد و با تظاهر ات میلیونی رژیم جمهور ی اسلامی را حمایت کرد. حالا نوبت ماست که رای خود را اعلام و سرنوشت آینده مان را انتخاب کنیم. آری در نهایت راه بهتری از تمکین از انتخاب مسیری که نزد اکثریت شهروندان مشروعیت داشته باشد نیست و ما به همین دلیل همگرایی و هم افزایی همه نیرو های معتدل ملی را به منظور ایجاد یک جریان توانمند در مقابل اصولگرایان و اصلاح طلبان، ضروری می دانیم. نظر ما ملی گرایان ایران دوست جمهوری خواه هم باید آزادانه گفته و شنیده شود.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد