امروز

شنبه, ۲ شهریور , ۱۳۹۸

  ساعت

۰۸:۲۱ قبل از ظهر

روز شانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۸ در تاریخ آینده ایران به مناسبت تاسیس و صدور اولین بیانیه زنجیره هم اندیشان ملی ایران به روزی تاریخی با اثرگذاری ماندگار تبدیل خواهد شد. مشی و مرام ما ملی به پیروی از خط آزادی خواهان عصر مشروطیت، مبارزان نهضت ملی کردن صنعت نفت به رهبری دکتر مصدق، خواستاران حکومت قانون و کنشگران سیاسی، صنفی، مدنی، اجتماعی، فرهنگی و همه نیروهای ضد استبداد از انقلاب پنجاه و هفت تا امروز است.

هم اندیشی و خرد جمعی کم می کند که به منظور پرداختن کمترین هزینه برای گذار از وضعیت موجود به وضع و وزن مطلوب، راهی کم خطرتر باید جست…

آرمان ما حفظ یکپارچگی سرزمینی ایران و التزام به حقوق بشر و برابری همه شهروندان بدون تبعیض جنسیتی، قومی، زبانی و یا دینی و مذهبی است. در عین حال ما معتقدیم که برای جلوگیری از هرج و مرج و جنگ داخلی باید از قوانین جاری و نهادهای موجود به درستی انتقاد کرد، و لی راه چاره و راه کار بدیل هم ارائه داد.

تجارب گذشته می تواند آموزنده باشد. در شهریور ۱۳۲۰ که متفقین به ایران حمله کردند، همه می دانستند که نمایندگان مجلس در دوره رضا شاه نمایندگان طبیعی مردم نیستند و انتخابات مشروعیت ندارد و نیز می دانستند که نمایندگان مجلس موسسان که سلطنتت را از قاجار به پهلوی منتقل کردند به قول شاهزاده افسر
وکلای موسسان از بیم
با رکوع و سجود نی دادند
اما عقلای قوم مانند فروغی اندیشیدند که بر هم زدن اساس موجود و اعلام جمهوریت به نفع ملت و کشور نیست با همان اوضاع مدارا کردند و کشور را حفظ کردند. اکنون هم چاره، گرد آمدن عقلای قوم برای هم اندیشی و اتخاذ وحدت رویه برای حفظ منافع دراز مدت ملی از طریق پیوستن به یک زنجیره فراگیر ملی است که من به همین مناسبت این شعر را گفتم:
نجات ملی مستلزم هم اندیشی ست
درآ چو حلقه به زنجیره ی هم اندیشان

بگذارید تند گویان و تندخویان به من و دیگر دوستانی که خواستار رسیدن به اهداف ملی با هم اندیشی و یافتن راهکارهایی برای تجمیع نیروهای ملی و مردمی اند، حمله کنند و فحش بدهند. اما همان طور که روزی دکتر غلامحسین صدیقی گفت من هم امروز می گویم که من وجاهت ملی و محبوبیت مردمی ام را باید خرج ملت کنم نه آن که از ترس حمله دیگران به هویتم سکوت کنم.

اندر بلای سخت پدید آید.

فضل و بزرگواری و سالاری.

پروفسور سید حسن امین

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد