امروز

یکشنبه, ۶ مهر , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۰:۴۴ قبل از ظهر

در حاشیه اقدام های اخیر دوستان حزب ایران نسبت به اصلاح مرامنامه و اساسنامه حزب ایران به منظور اخذ مجوز از یک سو و تلاشهای هیات مصلحه یا تشخیص مصلحت ملیون برای اتحاد اصولی بین همه نیروهای ملی بویژه ایجاد وحدت رویه بین دو جناح پنجم و ششم جبهه ملی ، پس از تماس گرفتن تلفنی تیمسار سرلشکر ناصر فربد در ساعت سیزده و سی دقیقه امروز و رایزنی با دیگر دوستان حزبی ( علاقه مندان به اخذ مجوز برای حزب ایران ) به اطلاع مردم شریف و حق طلب ایران می رساند.

اولا حزب ایران تا امروز با سایت های سیاسی خارج از کشور تماسی نداشته است و بنده هم به رغم تماس های مکرر از مصاحبه با رسانه های داخلی و خارجی ( از جمله شبکه سه سیما که در برنامه شوکران آن مصاحبه من در همین شبکه در فروردین امسال بازپخش شد)، خودداری کرده ام . دلیل عمده این کار هم علاوه بر تاکید بر وحدت و کار گروهی و پرهیز از پراکندگی نیرو های ملی و علاقه مندی به سرنوشت کشور و منافع حیاتی ایران ، اعتماد ما به فهم مخاطبان است و باور قلبی مان به این که همیشه و برای ابد سر همه مردم نمی توان کلاه گذاشت.
تنها برای ثبت در تا ریح می نویسم که من و دیگر اعضای حزب ایران ، از جهت هویتی ، ایران دوست و ملی و از جهت مرام سیاسی برابر اصل یکم مرام نامه حزب ایران، معتقد به حفظ استقلال کامل کشور و پشتیبانی از اصول دموکراسی ( مبتنی بر حقوق بشر به شرح اصلاحات اخیر) هستیم.

از جهت تاریخی، حزب ایران قبل از جبهه ملی تاسیس شد و پس از تاسیس جبهه ملی بدان پیوست.
زنده یاد دکتر محمد مصدق در زمان زمامداری خود برابر قانون اساسی مشروطیت گفته بود که شاه باید سلطنت کند نه حکومت. اما حزب ایران به تصریح رهبرانش از جمله اللهیار صالح از اول انقلاب تا کنون جمهوری خواه بوده و اللهیار صالح در رفراندوم پنجاه و هشت به رغم مواضع دکتر شاپور بختیار و عبدالرحمان برومند و گروه سلطنت طلب، صریحا مصاحبه کرد که ضد رژیم سلطنتی و موافق برقراری رژیم جمهوری است.
بنده در حال حاضر هم به عنوان یک شهروند ایرانی ، هم یک حقوق دان و متفلسف زحمت کشیده، هم در مقام دبیر کل حزب ایران و هم عضو هیات رهبری اجرایی جبهه ملی و هم عضو هیات مصلحه منتخب ملیون داخل کشور ،از جهت نظری و عملی جمهوری خواه هستم و مرامنامه حزب ایران پیش از انقلاب نیز در راستای روزآمد شدن آن، صریحا در شورای بازنگری مرامنامه و اساسنامه حزب ایران به همین ترتیب یعنی قبول جمهوریت و نقی رژیم سلطنتی برای اخذ مجوز از وزارت کشور اصلاح شده و ارائه خواهدشد.
عرض این مطالب در این مقطع فقط برای اطلاع دوستان است و جنبه اطلاع رسانی دوستانه نه سازمانی دارد. موضع رسمی حزب ایران پس از نشست آتی شورای مرکزی حزب ایران صورت جلسه خواهد شد و بنا به تصمیم حزب به طریق مقتضی برای اطلاع رسانی و اگاهی بخشی عموم اعلام خواهد شد.
یکی از اعتراض های سلطنت طلبان به بنده انتخاب این جانب به سمت مشاور علمی و فرهنگی حزب مستقل و اعتدال ایران به دبیرکلی جناب دکتر قدرتعلی حشمتیان و همکاری و مراوده و مشاوره من با احزب مجوز دار و فاقد مجوز دیگر و تشکل های سیاسی و اجتماعی متفاوت است که معترضان مرام و اصول عقاید بعضی از آنها را با تصریح به نام حزب مستقل و اعتدال ، منافی با آرمان های حزب ایران خوانده اند و نیز با تقاضای اخذ مجوز برای حزب ایران مخالفت نشان داده اند، در حالی که سابقه این تقاضا به زمان ریاست مهندس علیقلی بیانی بر حزب ایران از طریق دکتر غلامعلی حداد عادل و با موافقت شادروان ادیب برومند رییس شورای مرکزی جبهه ملی بر می گردد که من عکس چهار نفره خودم را با مرحومان بیانی و برومند در حال مذاکره با آقای دکتر حداد عادل در صفحات پایانی کتاب ایران نامه به سال ۱۳۸۸ یعنی یازده سال پیش چاپ کرده ام.همین کتاب است که حاوی حمایت رسمی اعضای شورای مرکزی حزب ایران از جمله مرتضی سمیعی،جمال اسکویی، گلشنی، عبدالعظیم یمینی ، دکتر ایرج صراف و…از کاندیداتوری من برای انتخابات ریاست جمهوری است.
اعتراض دیگر معترضان به صدور بیانیه ای به امضای تیمسار سرلشکر ناصر فربد رئیس اسبق ستاد ارتش در دولت شادروان مهندس مهدی بازرگان و بنده و دیگر اعضای حزب ایران در خصوص محکوم کردن تروریست خواندن سپاه پاسداران از سوی پرزیدنت ترامپ است. در حالی که سپاه بخش لا ینفک نیروهای مسلح کشور ماست ودر تاریخ جهان چنین حرکتی غیر مسوولانه سابقه ندارد و ما تصمیم ترامپ را محکوم کردیم و می کنیم زیرا بسیاری از جوانان ایرانی و هموطنان ایران دوست چه به صورت کادر موظف و چه به عنوان خدمت نظام وظیفه در سپاه مشغول خدمت اند و تروریست خواندن سپاه پاسداران خلاف همه اصول و قواعد حقوق بین الملل است و این تصمیم های خلاف قاعده ترامپ هیچ مشروعیت و وجاهتی ندارد، بلکه بالقوه میتواند بسیار خطر آفرین باشد.

پرفسور سید حسن امین

دبیرکل حزب ایران

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد