امروز

سه شنبه, ۱۱ آذر , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۴:۲۷ بعد از ظهر

کارنامهٔ غنی”’ عنوان کتابی از پرفسور سید حسن امین فیلسوف ، حقوقدان و تاریخدان ایرانی که نقدی بر تحولات فرهنگی، سیاسی و اجتماعی عصر پهلوی است در عصر پهلوي‌ها، شاهد تحولات بسيار بود.

این کتاب مطالعه ای از انسان‌شناسی فرهنگی در تاریخ معاصر است که در قالب بررسی اندیشه‌ها و نوشته‌های قاسم غنی و وضع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایران و ایرانیان در اواخر عصر قاجار و پهلوی پرداخته‌است؛ و افزون بر نقد و تحلیل تحولات عصر پهلوی، با استناد به مدارک و شواهد تاریخی و همچنین تضاد فرهنگی بین نوگرایی و سنت گرایی ایرانیان در عصر پهلوی ۱۲۹۹ تا ۱۳۵۵ بررسی شده‌است.

بخشی از کتاب:

اگر چه برآمدن رضا شاه نتيجه مستقيم كودتاي انگليسي ۱۲۹۹ بود، روشنفكران، نوانديشان، طبقه متوسط و حتي سوسياليست‌هاي ايراني هم در انتقال قانوني فرماندهي كل قوا و سرانجام سلطنت به رضا شاه موثر بودند و زير چتر حمايت ديكتاتور صالح در تاسيس نهادهاي نوين ديواني، كشوري، لشكري و فرهنگي به خدماتي نيز موفق شدند. اما اشتباهات و خطاهاي محمدرضا شاه بيشتر از پدرش رضا شاه و خيانت‌هاي دست‌اندركاران عصر او بيش از خدمت‌هاي ايشان بود. كتاب حاضر، تحولات سياسي، اجتماعي و فرهنگي ايران و نيز چالش سنت و مدرنيته را در عصر پهلوي پدر و پسر بر اساس يادداشت‌ها، نامه‌ها و مقالات دكتر قاسم غني بررسي مي‌كند.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد