امروز

سه شنبه, ۱۱ آذر , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۵:۱۶ بعد از ظهر

علیقلی بیانی (۱۲۹۱–۱۳۸۸) ایدئولوگ و دبیرکل فقید حزب ایران، مهندس هیدرولیک مهندس سد گلپایگان، مدیریت سدهای کرج و سفید رود و مدیرعاملی سازمان آب و برق منطقه ای سپیدرود و عضویت کمیتهٔ خواربار و کشاورزی جهانی بود. بیانی در ۱۵ بهمن سال ۱۲۹۱ در تهران به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مدرسه ثروت تهران به پایان برد. او بعد از قبولی در کنکور اعزام به خارج در سال ۱۳۱۱ دوره کارشناسی را در دانشکده سدسازی و آبیاری گرونوبل فرانسه گذراند. سپس به انگلستان رفت و در رشته سد سازی درجه کارشناسی ارشد دریافت کرد. و پس از پایان تحصیلات خود در سال ۱۳۱۷ به ایران بازگشت.

علیقلی بیانی پس از بازگشت به ایران در وزارت کشاورزی استخدام شد و در این وزارت خانه مسوولیت‌هایی مانند: مدیرکل آبیاری و سدسازی سازمان برنامه، مدیر فنی سد گلپایگان، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره بانک ساختمانی، مدیرکل اتحادیه شهرداری‌ها، معاون سازمان آب تهران و مدیرکل امور لوله‌کشی را بر عهده داشت.

در زمان دولت ملی دکتر مصدق بیانی به سمت به سمت مدیر کل شهرداری‌های وزارت کشور انتخاب شد و سرپرستی بیش از ۳۰۰ شهرداری فاقد انجمن شهر ار بر عهده گرفت. او در این دوران لایحه قانونی اصلاح قانون شهرداری‌ها را تهیه و به تصویب رساند.

علیقلی بیانی سپس به مدیریت عامل بانک «ساختمان» انتخاب شد بانک ساختمان به صورت مستقیم زیر نظر نخست‌وزیر تاسی و مسوولیت تقسیم و واگذاری قطعات زمین و استانداردهای مربوط به شهرک سازی در نارمک، نازی‌آباد و یوسف آباد را بر عهده داشت.

مهندس بیانی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر رشته‌های هیدرولیک و توربین‌های آبی را تدریس می‌کرد. انجمن آثار و مفاخر فرهنگی مهندس علیقلی بیانی را در سال ۱۳۸۰ به عنوان یکی از مفاخر ایران زمین معرفی کرد. او را بنیان‌گذار و پدر علم هیدرولیک و سدسازی ایران می‌دانند.

ترجمه کتاب «فیزیک و فلسفه» در سال ۱۳۴۶ برنده جایزه اول کتاب سال شد.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد